Google'ın Laneti
   

Google’da işimizle ilgili kelimeler arandığında dördüncü-beşinci sayfalarda değil ilk sayfada çıkmak istiyorduk. Bir gün bir e-mail aldık. “Sitenizi Google’da %100 garantiyle ilk sayfaya çıkarıyoruz!” diyordu. Maili gönderenlerle iletişim kurduk, 1.000 lira istediler, yarısını peşin, yarısını da ilk sayfaya çıkınca… Peşinatı ödedik. Onlar da sitede bir şeyler yaptılar ve 1 ay kadar beklememizi söylediler. 1 ay sonra bir gün benim ortak bir heyecan odama daldı. “Oğlum Google’da bizim kelimelerle arama yap da bak” dedi, “İlk sayfadayız”!!! Baktım, gerçekten de birçok kelime ile ilk sayfada çıkıyorduk. Harika! Olağanüstü! Muhteşem! Firmaya teşekkürler eşliğinde kalan alacaklarını da ödedik.

Ancak sevincimiz kısa sürdü. Aradan 2 gün geçmişti ki aniden artık ilk sayfada olmadığımızı gördük. Sonraki sayfa, sonraki sayfa, sonraki sayfa, delirmek üzereydim; otuzuncu sayfada bile yoktuk. Telefona sarıldık, firmayı aradık. Yanıt yok. Bir daha ara, bir daha ara, yanıt yok! Paniklemiştik. Eşe dosta sormaya başladık. Sonunda bu işlerden anlayan bir abimiz durumu bize izah etti. Konu şuydu: “Google’ın lanetini” üzerimize çekmiştik. Bu tip firmalar bazı üç kağıt yöntemler kullanarak Google’ı –bir süreliğine- kandırıyorlardı. Ama kısa bir süre sonra Google’ın yapay zekası mevzuyu fark ediyor ve sizi lanetliyordu. Yani sizi indekslerinden siliyor, sizi yok kabul ediyordu. Bu iç acıtıcıydı. Internet’ten silinmiştik!

Peki, şimdi ne olacaktı? Bilen abimiz anlattı. Olacak şey şuydu, teknoloji tanrısına kurban verecektik! Verdik de!!! Düzgün bir firma bulup sitemizi toptan değiştirdik. Domainimizi bile değiştirdik. İçeriğimizi olabildiğince zengin tuttuk. Firma da gerekli optimizasyonları yaptı. Tüm bunların ardından yüce Google’ın bizi affetmesi tam 3 ayımızı aldı. Şimdi de birinci sayfadayız. Hem de bileğimizin hakkıyla…

Ahmet Doğruç (Yönetici)

Bitmeyen Site
Bizim Yeğen
Bir Welamon Hikayesi
Hem Ucuz, Hem Şık
Maalesef Taşındık
Google'ın Laneti
Her Şey Olup...
Domain Kaçar, Ben Kovalarım

Welamon der ki; Google’a üçkağıt delikanlıyı bozar.

Google’da ilk sayfada olmak isteyen yüzbinlerce site olmasına rağmen Google’ın sadece bir tane ilk sayfasının olduğu fiziki bir gerçektir. Diğer taraftan iyi haber şudur. Google’da kullanıcılarına yaptıkları aramalar sonucunda en çok işlerine yarayacak siteyi sunmaya odaklanmıştır. Siz sitenizin içeriğini, teknik alt yapısını ve optimizasyonunu doğru yaparsanız ilk sayfada çıkma şansınız artar. Bunun dışındaki illegal yöntemler size zarardan başka bir şey getirmez.

Kurumsal Web Sitesi
Mobil Web sitesi
E-ticaret
Çoklu Dil Desteği
Arama Motoru Optimizasyonu
Sosyal Medya
Web siteleri artık hayatımızın önemli bir parçası ve hepimiz öyle ya da böyle bir web sitesi yaptırma hikayesinde yer aldık. Başarılı hikayelerin içinde yer almak için, mutlaka okuyun! Welamon’un kurguladığı, tasarladığı, uyguladığı ve yayınladığı web sitesi referanslarını görmek ve oluşum süreçleri hakkında bilgi almak için bu bölümü inceleyebilirsiniz