Bizim Yeğen...

Bir web sitesine ihtiyacımız vardı.

Kime yaptıralım, nasıl yaptıralım derken, patron “Bizim yeğen bilgisayarcı, anlar bu işlerden, onu bir arayalım” dedi. Yeğen de “Ben hallederim abi” şeklinde cevap verince, oh mevzu halloldu dedik.

Yeğen ertesi gün şirkete geldi. Kısa bir toplantıdan sonra yeğene şirketimizin logosunu, içerik olarak yararlanması için elimizdeki broşürleri verdik. O da başladı çalışmaya. Aradan bir ay geçti. Biz bitmiş site beklerken gele gele bir site taslağı geldi. Üstüne üstlük gelen taslak, sürrealist bir şaka gibiydi.

Evet, ben web tasarımcısı değildim ama endüstriyel tasarım mühendisiydim. Renk uyumunun ne olduğunu, nesne ölçütlerinin ne olması gerektiğini az buçuk bilirdim. O anda bu işin yeğen ile olmayacağını anlamıştım. Ancak durumu patrona aktarmaya çalıştığımda yeğenini kırmaktan çekindiğini fark ettim. Bunun üzerine tasarımı olabildiğince elden geçirdim ve yeğeni siteyi kodlamaya başlamak üzere gönderdim.

Aradan 1 ay daha geçtiğinde web sitemiz artık “biraz!” yayındaydı. Biraz yayında olmak nasıl bir şey izah edeyim. Bazı sayfalar çalışıyor bazı sayfalarda ise “sayfa bulunamadı” ibaresi çıkıyordu! İletişim formu dolduruluyor ancak bize ulaşmıyordu!

Üstüne üstlük sitede, nereden geldiğinizin ve nereye gittiğinizin belli olmadığı bir kendini kaybetme durumu vardı. Yeğeni tekrar aradık. Ancak web tasarımcılığı yeğeni pek sarmamış olacak ki yeni sulara yelken açmıştı. Amerika’ya gitmiş, bir benzincide pompacılık yapıyordu.

Bizim site mi? O günden bugüne hala “biraz” yayında işte…Emir Fikrici (Müdür Yardımcısı)

Welamon der ki; Berberden diş doktoru olmaz.

Her işte olduğu gibi web sitesi yapımında da ancak profesyonel yaklaşımlar ile doğru sonuçlar elde edilebilir. Web siteleri günümüzde son derece önemli fonksiyonlara sahip olup firmaların ticari başarısında önemli rol oynamaktadırlar. Bu yüzden yapım süreçlerinde de azami özenin gösterilmesinde, profesyoneller ile çalışılmasında fayda vardır.