Google'ın Laneti

Google’da işimizle ilgili kelimeler arandığında dördüncü-beşinci sayfalarda değil ilk sayfada çıkmak istiyorduk.

Ancak sevincimiz kısa sürdü. Aradan 2 gün geçmişti ki aniden artık ilk sayfada olmadığımızı gördük. Sonraki sayfa, sonraki sayfa, sonraki sayfa, delirmek üzereydim; otuzuncu sayfada bile yoktuk. Telefona sarıldık, firmayı aradık. Yanıt yok. Bir daha ara, bir daha ara, yanıt yok! Paniklemiştik. Eşe dosta sormaya başladık. Sonunda bu işlerden anlayan bir abimiz durumu bize izah etti. Konu şuydu: “Google’ın lanetini” üzerimize çekmiştik. Bu tip firmalar bazı üç kağıt yöntemler kullanarak Google’ı –bir süreliğine- kandırıyorlardı. Ama kısa bir süre sonra Google’ın yapay zekası mevzuyu fark ediyor ve sizi lanetliyordu. Yani sizi indekslerinden siliyor, sizi yok kabul ediyordu. Bu iç acıtıcıydı. Internet’ten silinmiştik!

Peki, şimdi ne olacaktı? Bilen abimiz anlattı. Olacak şey şuydu, teknoloji tanrısına kurban verecektik! Verdik de!!! Düzgün bir firma bulup sitemizi toptan değiştirdik. Domainimizi bile değiştirdik. İçeriğimizi olabildiğince zengin tuttuk. Firma da gerekli optimizasyonları yaptı. Tüm bunların ardından yüce Google’ın bizi affetmesi tam 3 ayımızı aldı. Şimdi de birinci sayfadayız. Hem de bileğimizin hakkıyla…

Ahmet Doğruç (Yönetici)

Welamon der ki; Google’a üçkağıt delikanlıyı bozar.

Google’da ilk sayfada olmak isteyen yüzbinlerce site olmasına rağmen Google’ın sadece bir tane ilk sayfasının olduğu fiziki bir gerçektir. Diğer taraftan iyi haber şudur. Google’da kullanıcılarına yaptıkları aramalar sonucunda en çok işlerine yarayacak siteyi sunmaya odaklanmıştır. Siz sitenizin içeriğini, teknik alt yapısını ve optimizasyonunu doğru yaparsanız ilk sayfada çıkma şansınız artar. Bunun dışındaki illegal yöntemler size zarardan başka bir şey getirmez.