Hem Ucuz Hem Şık!

Yıllar önce yaptırdığımız web sitemiz hem içerik hem de tasarım açısından demode olmuş, artık değiştirme zamanı gelmişti.

Birkaç firma ile görüştük. Bunlardan bir tanesi bizimle gerçekten çok ilgilendi. Daha anlaşma yapmadan bir sürü örnek olarak hazırlanmış, son derece şık tasarımlar gönderdi. Bu çabalarından etkilendik tabii. Fiyatları da uygundu. İşi onlara verdik. Onlar da 15 gün sonra sitemizi teslim ettiler. Tek kelimeyle harika, sorunsuz bir iş olmuştu.

Ancak aradan bir 15 gün daha geçmemişti ki; noter kanalı ile gönderilmiş bir ihtarname aldık. Özetle bir Amerikan şirketinin Türkiye temsilcisi olan firma, kendilerine ait bir tasarım şablonunu izinsiz kullandığımızı, bu yüzden bizi dava edeceklerini söylüyordu.

Bunun ne anlama geldiğini anlamak üzere web sitemizi yapan firmayı aradık. Hiç bir yere varmayan telefon konuşmasının ardından kendileri açıkça itiraf etmese de ayan beyan ortada olan gerçek şuydu; Web tasarımcımız firma, tasarım falan yapmamıştı. Internet’te bulduğu, telif hakları bir Amerikan tasarım şirketine ait tasarımları sanki kendisininmiş gibi bize sunmuştu. Yani çalmıştı. Biz de yemiştik.

Amerikan şirketine, web sitesine ödediğimizin 4 katı tazminat, avukatımıza ise bunun neredeyse yarısı kadar avukat vekaletlik ücreti ödeyerek kendimizi zor kurtardık. Web sitesi gerçekten çok ucuza gelmiş, telif haklarını ihlal eden şirket damgası da üzerimizde pek şık durmuştu!!!

Zeynep Kırbaş (Müşteri Temsilcisi)

Welamon der ki; Ne satın aldığınızı iyi bilin.

Sadece tasarımlar değil, kodlar bile çalıntı olabilir. Telif haklarının ihlali ciddi hukuki sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden web sitesi yaptıran firmalar satın aldıkları hizmetin gerçekten web tasarımcısı firma tarafından üretildiğine emin olmalıdır.