Domain Kaçar Ben Kovalarım

Web sitemizi yaptırmak üzere üç kişilik genç ekipten oluşan bir firma ile el sıkışmıştık.

Anlaşmamız domain alımı, hosting, güncelleme vb. tüm hizmetleri onların vereceği şeklindeydi. Biraz gecikmekle birlikte sitemizi yaptılar ve yayına çıkardılar.

Anlaşmamıza göre yılda dört defa güncelleme isteyebilecektik. İlk güncellemeyi istediğimizde, isteklerimizin yerine getirilmesi on telefon görüşmesi artı bir ay sürdü. İkinci güncelleme isteğimiz ise bir türlü yerine getirilmiyordu. Ha bugün ha yarın derken ilişkimizdeki gerilim güncelleme için tekrar para istemeleri ile krize dönüştü. Dört güncelleme hakkımızdan sadece birini kullanmışken firmanın bizden para istemesi beni zıvanadan çıkarmıştı. Son görüşmemizde telefonu hiddetle kapattım ve araştırmalara giriştim. Düzgün bir firma bulup anlaştım. Ancak domain bilgilerimiz hala eski firmadaydı ve bu bilgiler olmadan sitemizi başka bir yere taşıyamıyorduk.

Araştırdığımızda durumun tahmin ettiğimizden de kötü olduğunu öğrendik. Bizim zannettiğimiz domain aslında bizim değildi! Adamlar domaini kendi üzerlerine tescil etmişlerdi! Yani domain onlarındı ve bunu bizi süründürmek için kullanıyorlardı. Aradan bir yıl geçti. Firmamızın tam adı ile aynı olan domaini hala geri alamadık. Firma adımızın arkasına Ltd ibaresi ekleyerek biraz zorlama başka bir domaini bu sefer kendi üzerimize aldık. Web sitemiz şimdi bu domain üzerinde çalışıyor. Kendi domainimizi almak içinse avukatımız hala uğraşıyor. “Türk adaletine güvenimiz sonsuz!”

Semin Ferah (Satış Sorumlusu)

Welamon der ki; Ben web tasarımcısının zeki çevik ve aynı zaman ahlaklısını severim.

Bir web tasarımcısı firma ile çalışırken bilgilerini, yeteneklerini, referanslarını incelemek iyidir ancak yeterli değildir. Web işi bir ilişki işidir ve bu yüzden de çalıştığınız firmanın ahlakı ve etik kurallara bağlılığı da önemli bir faktördür.