Her Şey Olup Hiçbir Şey Olamamak

Aklımızda “Yaptığımız haberleri neden internet ortamına taşımıyoruz ki?”

sorusu ile yatıp kalktığımız bir dönemdi ki ultra yetenekli, süpersonik olarak lanse edilen bir tasarımcı ile tanışma şansını yakalamıştım. Fırsat bu fırsat yapmak istediğimiz şeyi hemen ona aktardım ve beraber çalışmayı teklif ettim.

Haber ekibimiz ve yayın yönetmenimizin de katıldığı bir toplantıda ne istediğimizi, nasıl bir haber sitesi düşündüğümüzü süpersonik tasarımcıya aktardık. Ancak sırf biz konuşuyorduk o ise hemen hemen hiçbir şey sormuyordu. Toplantının sonunda her şeyi anlamış edasıyla ofisten çıktı ama söylediklerimize hiçbir yorum getirmemesi dikkatimi çekmişti. Siz hayal edin ben gerçekleştireyim modeli bir tasarımcıydı anlaşılan! Bu durum yayın yönetmenimizin pek hoşuna gitmişti ama ben biraz işkillenmiştim. “Haber sitesi yerine başka bir şey getirmesin de” diye geyik bile yaptığımı hatırlıyorum.

Nitekim dediğim gibi de oldu. Haber sitesi yerine, son trendlere uygun afili, yanardönerli acayip bir site tasarımı geldi. Kreatif olmaya bir diyeceğim yok ama site ziyaretçilerine, haber okumak için tıkladıkları alanların arkasından “Az sonraaaa” nidaları ile fotomodellerin çıkacağını düşündürmek de işimize gelmezdi. Nihayetinde biz bir ekonomi dergisiydik. Yayın yönetmenimizin tasarımları gördükten sonra söyledikleri o anki durumu güzel özetlemişti: “Hem bu kadar sanatsal, hem trendy, hem postmodern, hem genç, hem fashion olup bir de ekonomi haberi yapabilir miyiz emin değilim?!!!”. Ya ekonomi tarafını bırakıp magazin dergisi olacaktık ya da süpersonik tasarımcı yerine bizi yönlendirecek birini bulacaktık.

O birini henüz bulamadık ama magazin dergisi de olmadık. Yatıp kalkıp düşündüğümüz “Yaptığımız haberleri neden internet ortamına taşımıyoruz ki?” sorusunu ise “Yaptığımız haberleri internet ortamına adam gibi taşıyalım” şeklinde bir dilek cümlesine dönüştürdük.

Filiz Merve Çamlıyurt (Editör)

Welamon der ki; Her web sitesi fonksiyonuna uygun görselliğe sahip olmalıdır.

Her site yanardönerli olmak zorunda değildir. Sitelerin birincil fonksiyonu sahibinin amaçlarına doğru hizmet etmektir. Örneğin bir satış sitesinin çok havalı olması, satış yapamıyorsa hiçbir işe yaramaz!